Business Messaging Gateway

V prostředí mobilních sítí je k dispozici silný nástroj pro výměnu informací - SMS. SMS umožňuje výměnu krátkých textových zpráv mezi uživateli mobilních telefonů nebo mezi uživatelem mobilního telefonu a informačním systémem. Srdcem výměny informací je Short Message Services Centrum - SMSC. Při výměně většího množství SMS z informačního systému je nutné využít pro distribuci přímo služeb SMSC, distribuce pomocí mobilního telefonu neumožňuje distribuovat větší množství SMS najednou a v krátkém časovém intervalu. Při požadavcích na rychlost odesílání je pak napojení na SMSC obvykle jediná cesta jak tento požadavek zajistit.

Umožňení přímého připojení na SMSC má však také svá úskalí:

- SMSC má omezený počet vstupních portů, případně omezený počet licencí pro připojení externích partnerů

- bezpečnost, pokud bude SMSC "veřejně dostupné", může být terčem útoku

- SMSC musí "skladovat" pro klienty blíže neurčené množství SMS v okamžiku kdy je klientská aplikace neaktivní

Z výše uvedených důvodů byla navržena koncepce business messagingu, kdy mezi klienta a SMSC je zařazen další stupeň - Business Messaging Gateway - BMG. BMG je modulární flexibilní systém, který umožňuje připojit externí klienty na prakticky libovolné SMSC na trhu. Podporuje prakticky všechny "průmyslově" používané protokoly: CIMD1, CIMD2, SMPP, UCP (EMI), OIS a proprietální protokoly typu M2M a dokonce podporuje i připojení GSM modemů pomocí protokolu AT. Výhodou je, že podporuje i vzájemnou kombinaci libovolných protokolů, případně sdruží do jednoho kanálu více SMSC připojení. Na klientské straně podporuje vlastní protokol BIP - protokol jednoduchý k implementaci, který podporuje všechny parametry nezbytné pro příjem a odesílání SMS. Díky tomuto řešení klient nemusí znát specifické aspekt jednotlivých protokolů pro připojení na SMSC, protože BMG zajistí jejich správné přizpůsobení danému prostředí.

BMG je koncipován tak aby jej bylo možné využít v provozech s vysokou dostupností a lze jej pro zvýšení spolehlivosti provozovat také v cluster módu.